Jednotky převodů – kalkulace dřeva

Než bumeme palivové dřevo nakupovat, je nutné vědět jeho množství. Ale to může být pro mnoho kupujícíh oříšek. Pokud kupujeme od prodejce palivového dřeva polínka, je nutné vědět co vlastně kupujeme.

Jednotka PRMS, PMS Tato jednotka nám říká, že prodejce prodává polínka volně ložené v prostorovém metru (prostorový metr sypaný). V překladu to znamená že obdržíte 1prms palivového dřeva, po vyskládání polínek do dřevníku zaplníte prostor cca 0,67 metrů krychlových.
PRMR, PMR Tato jednotka nám říká, že obdržíte dřevo naskládané. (prostorový metr skládaný) Tudíž po vyskládání by jste měli zaplnit jeden metr krychový ve vašem dřevníku. Je však nutné říci, že dřevo skládané na paletách nebude nikdy tak poctivě poskládané, jako když si jej vyskládáte sami do dřevníku. Takto prodávané dřevo se nejčastěji prodává skládané na paletách.
Kubík dřeva (m3) Pokud prodejci řeknete, že chcete kubík štípaného dřeva, tak to není možné. Kubík dřeva je totiž měrnou jednotkou pro kulatinu či vlákninu, kde se pomocí vzorce spočítá dřevní hmota.
Závěrem Při nákupu je velmi důležité, aby jste věděli jakou jednotku dřeva od prodejce získáte. Mohou zde totiž nastat velké rozdíly v množství a hlavně ve vaší peněžence. Vždy se prodejce ptejte jak je dřevo měřeno a jaká je měrná jednotka.